MUČENIŠTVO SV. IVANA KRSTITELJA

Mučeništvo sv Ivana Krstitelja, Isusova preteče SLAVI SE U ŽUPI SV. IVANA KRSTITEJA NA TRSTENIKU U SPLITU,    SUBOTA 29.8.2020 . SV. MISE u 8  i 19 sati      

U Rimskom kalendaru jedini svetac čije se slavi rođenje, 24. lipnja, i smrt  29. kolovoza koja se zbila kroz mučeništvo. Današnji spomen potječe od posvećenja jedne kripte u Sabasti, u Samariji, gdje se, već sredinom 4. st., častila njegova glava. Štovanje se kasnije proširilo u Jeruzalem, u Istočne Crkve i u Rim, s naslovom Glavosjek svetog Ivana Krstitelja. U Rimskom martirologiju se spominje još jedan pronalazak te dragocjene relikvije koja je prenesena u crkvu Sv. Silvestra u Campo Marziju, u Rimu. Ti mali povijesni podsjetnici pomažu nam shvatiti koliko je bilo drevno i duboko čašćenje sv. Ivana. U Evanđelju je vrlo jasno istaknuta njegova uloga obzirom na Isusa. Na poseban način ev. Luka opisuje njegovo rođenje, život i propovijedanje u pustinji a ev. Marko nam govori o njegovoj dramatičnoj smrti u današnjem Evanđelju. Ivan Krstitelj počinje svoje propovijedanje pod carem Tiberijem, između 27. i 28. g poslije Krista, i narodu koji je hrlio da ga sluša upućuje jasan poziv da pripravi put za prihvaćanje Gospodina i ispravi krive putove vlastitog života putem jednog obraćenja srca. Međutim, Krstitelj se ne ograničava samo na propovijedanje pokore i obraćenja već, priznavajući Isusa kao “Jaganjca Božjeg” koji je došao odnijeti grijeh svijeta ima veliku poniznost da pokaže u Isusu pravog Božjega Mesiju povlači se u drugi plan da bi Krist mogao rasti biti slušan i nasljedovan kao posljednji čin svoga života Krstitelj svjedoči krvlju svoju vjernost Božjim zapovijedima, ne povlačeći se i ne uzmičući, izvršivši do kraja svoje poslanje. Sv. Beda, monah iz 9. st, u svojim homilijama kaže kako je sv Ivan za [Krista] dao svoj život iako mu nije naređeno da zaniječe Isusa Krista bilo mu je zapovjeđeno da ne govori istinu. On nije pristao šutjeti o istini i tako je umro za Krista koji je Istina. Upravo iz ljubavi prema istini nije pristao na kompromise i nije se plašio uputiti snažne riječi onima koji su skrenuli s Božjeg puta. Mi vidimo taj veliki lik tu snagu u velikoj ljubavi u otporu protiv moćnika. Zapitajmo se: odakle taj život ta tako snažna ispravna dosljedna inferiornost utrošena na tako potpun način za Boga i pripravljanje puta Isusu? Odgovor jednostavan: iz odnosa s Bogom iz molitve, koja je nit vodilja čitavog njegovog života. Ivan je Božji dar za kojeg su njegovi roditelji Zaharija i Elizabeta, dugo molili; to je veliki dar, za kojeg ljudski gledano nije bilo nikakvih izgleda da će se obistiniti, jer su oboje bili u poodmaklim godinama a Elizabeta je bila neplodna; ali Bogu ništa nije nemoguće. Navještaj toga rođenja dogodio se upravo u mjestu molitve, u jeruzalemskom hramu, štoviše događa se kada je Zahariju dopala velika povlastica da uđe u najsvetije mjesto i ondje prinese tamjan Gospodinu. I Krstiteljevo rođenje je u znaku molitve: pjesma radosti, hvale i zahvaljivanja koju Zaharija uzdiže Gospodinu i koju molimo svako jutro u Jutarnjoj, “Blagoslovljen”, veliča Božje djelovanje u povijesti i na proročki način naznačuje poslanje sina Ivana: biti preteča Sina Božjega koji se utjelovio da mu pripravi putove. Čitav život Isusova preteče je jačan odnosom s Bogom a na osobit način razdoblje koje je proveo u pustinjskim krajevima; pustinjski su krajevi mjesta napasti ali i mjesta u kojima čovjek osjeća vlastito siromaštvo jer lišen materijalnih oslonaca i sigurnosti shvaća kako je jedino čvrsto uporište Bog. Ali Ivan Krstitelj nije samo čovjek molitve, stalnog dodira s Bogom već je vođa drugima u tome odnosu. Ev. Luka prenoseći molitvu koju je Isus naučio svoje učenike Oče naš bilježi da je taj zahtjev učenika formuliran riječima: Gospodine nauči nas moliti kao što je i Ivan naučio svoje učenike.

MOLITVA ZA ZAGOVOR SVETOG IVANA KRSTITELJA        Sveti Ivane Krstitelju, preporučujem Ti svoje duhovne potrebe i molim Te da mi izmoliš milost da Isus što bolje upoznam, ljubim i slijedim. Zahvaljujem Ti  na prekrasnim riječima što si mi ih dao. Tvoj me primjer potiče da moram govoriti uvijek istinu na slavu Božju, iako bi me svijet radi toga progonio i osudio.

10 stvari koje možemo naučiti od svetog Ivana Krstitelja

„Zaista, kažem vam, između rođenih od žene ne usta veći od Ivana Krstitelja” prenosi evanđelist Matej Isusove riječi koje se odnose na Ivana Krstitelja, čovjeka koji je živio u pustinji u blizini rijeke Jordan.

Nosio je odijelo od devine dlake, opasano kožnim pojasom. Jeo je divlji med i skakavce. Propovijedao je blizinu kraljevstva Božjeg i pozivao svoje sunarodnjake na obraćenje.                                                          Životi velikih ljudi oduševljavaju nas i nadahnjuju da i mi krenemo njihovim stopama. Život Ivana Krstitelja bio je i ostao inspiracija tisućama ljudi  diljem svijeta. Iako Ivan Krstitelj nije izrekao ove misli, ovo možemo naučiti iz njegovog svetog života.

  1. Kada se odmakneš od ljudi i čuješ ono što ti Bog govori više ne brineš o tome što ljudi pričaju.
  2. Ako ispadaš smiješan u ljudskim očima, znaj da nisi smiješan u Božjim očima.
  3. Zatvoren nije onaj koji je zatočen u tamnici, zatvoren je onaj koji je zatvoren za Boga.
  4. Reći istinu onima koji je ne žele čuti nije lako, ali postoji li doista što drugo osim istine.
  5. Čudno je to kako je imati Boga za rođaka tako rijetko iskustvo, a biti dijete Božje najučestalije.
  6. Možda nećeš uspjeti promijeniti sve svoje suvremenike ali ćeš ostaviti velikog traga na mnoge ljude.
  7. Nije bitna fizička hrana kojom se hraniš, bitna je ona duhovna, od nje se gradi tvoja budućnost.
  8. Kada si poslan pripraviti Bogu put onda prvo moraš sam postati oruđe kojim ćeš to napraviti.
  9. O Bogu se zna samo ono što se u Njega vjeruje, ne ono što si o Njemu pročitao ili čuo od drugih.
  10. Tvoj život je tvoja najbolja poruka svijetu. Glas koji nitko ne može utišati.