Mučeništvo sv. Ivana – Trstenik – Split 29.8.2020

Spomendan Mučeništva sv. Ivana Krstitelja na Trsteniku u Splitu

Župa sv. Ivana Krstitelja na splitskom Trsteniku proslavila je spomendan Mučeništva sv. Ivana Krstitelja, u subotu 29. kolovoza. Misno slavlje predvodio je župnik don Ivan Simunić, koji je u 9 godina župnikovanja na Trsteniku uz pomoć župljana potpuno uredio crkvu iznutra i izvana. U zadnje tri godine, odnosno od posvete slike-freske sv. Ivana Krstitelja iza oltara, nabavljen je i postavljen kamen na Trgu i stepenicama ispred crkve, stavljene poklopnice i uređeni zidići oko crkve, natkriven prostor kod Gospine špilje (55m2), obojena crkva, zamijenjen dio rasvjete i oslikani prozori prizorima Božjih zapovijedi i prozorčići kod krstionice i križ u orguljama. Prozore je oslikao splitski umjetnik ak. kipar Duje Botteri. U crkvenom dvorištu postavljen je i veliki ekran preko kojega se također svakodnevno može pratiti misa, a pristup crkvi potpuno je prilagođen osobama s invaliditetom i roditeljima s djecom u kolicima. Materijalnu obnovu prati bogat duhovni život župe. Svakodnevne mise s homilijom, molitva krunice, klanjanje, pobožnosti Srcu Isusovu, Prvi Petci i Prve Subote. Potom uz Župno pastoralno vijeće i ekonomsko vijeće prisutne su i brojne zajednice: Blaženi Alojzije Stepinac, MIR, Blagoslovna zajednica koju vode redovnice, Liturgijska zajednica, čitači, tri zbora, ministranti, malonogometaši u ministrantskoj i ligi mladih, urednici lista „Krstitelj“, vjeronauk za sve uzraste uz pomoć vjeroučiteljica, a organiziraju se i različita predavanja (gosti predavači) osobito za roditelje.

„U Rimskom kalendaru Ivan Krstitelj jedini je svetac kojemu se slavi rođenje, 24. lipnja, i smrt  29. kolovoza koja se zbila kroz mučeništvo. Ivanu je glava odsječena zbog istine za koju se zalagao i naviještao. Herod je dao pogubiti Krstitelja jer je bio dobar čovjek i Židove poticao na nastojanje oko kreposti zapovijedajući im da se među sobom vladaju pravedno a prema Bogu pobožno i tako se očiste. Razlog uhićenja bio je strah da veliki ugled toga čovjeka ne bi njegove podanike naveo na otpad. Mučeništvo Ivana Krstitelja pokazuje koliko trebamo pretrpjeti za istinu i razmišljati o Herodovom nepromišljenom obećanju i prisezi koji su ga doveli u neugodnu situaciju. Čini se da Ivanu Krstitelju nije htio odrubiti glavu ali je, nakon nesmotrenih riječi, morao ispuniti obećanje“, kazao je u svojoj propovijedi župnik Simunić.

Osvrnuvši se na evanđeoski tekst naglasio je da se „dobro uklapa u vrijeme u kojem danas živimo: puno kušnji napasti borbe za opstanak. Kod Ivana možemo vidjeti tu autentičnost, ustrajnost i nepokolebljivost, ali i toliku radost pri onome što govori pa čak i po cijenu života jer je u dubini duše znao što je istina, za razliku od Heroda koji je ipak popustio svojim strastima, osjećajima, prodajući svoju dušu za ovozemaljske užitke koji danas jesu, a sutra nisu. Iz dana u dan, borbe za spas vlastite duše, nalaze se pred sve većim iskušenjima. Neprestano u svoje srce dozivaj Onoga koji je jedina Istina i jedini Spas, i zamoli ga da ti pomogne, usprkos svim nepravdama i patnjama, tami i lažima ipak radosno naviještati i svjedočiti Istinu koje je današnji svijet tako žedan.“ “Ivan je svoje učenike naučio moliti te su učenici od Isusa tražili da i On njih nauči.”

„Kao posljednji čin svog života Ivan svjedoči krvlju vjernost Božjim zapovijedima ne povlačeći se i ne uzmičući, izvršivši do kraja svoje poslanje. Iz ljubavi prema istini nije pristao na kompromise i nije se plašio uputiti snažne riječi onima koji su skrenuli s Božjeg puta. Kako bi današnji vlastodršci, koji su svi većinom deklarirani vjernici, reagirali kad bi se njima počelo govoriti što sve ne smiju raditi jer to Bog brani? Ima li među nama vjernika poput Ivana, kojima je stalo i do ljudi u vlasti i do ljudi kojima treba govoriti Božje riječi?“, upitao je don Ivan te zaključio: „Vlast često postane slast pa si čovjek daje za pravo da i Božji zakon zaboravi ili ga sebi prilagodi. Ima li među nama ljudi koje vodi Duh Sveti, da imaju ljubavi reći istinu čovjeku do sebe, makar on bio na ne znam kojem položaju? Zar se mi vjernici ne bi više trebali baviti spasenjem ljudi koji su na vlasti, a ne samo od njih tražiti da nam ovdje naprave zemaljski raj, iako svi znamo da je to nemoguće?! Ivan je umro jer je Herodu želio dobro; jer je želio spasiti jednog vladara. Ivan je imao ljubavi za ljude na vlasti a on je najveći rođen od žene, kako ga nazva Isus. Često častimo Ivana i svece, a malo ih nasljedujemo, iako nam ih je Bog prije svega dao da ih nasljedujemo. Jer oni su bili svjetiljke koje svijetle u mraku. Mrak zahtijeva svjetiljke.“