Božićna poruka

Krenimo u Betlehem!!!

Krenimo u Betlehem!!!

Na glavnoj cesti iz Nazareta kolikog li mnoštva! Magarčići idu natovareni kućnim potrepštinama i osobama. Ljudi podbadaju svoje jahaće živine, a i tko ide pješice žuri se jer je hladno.

Zrak je bistar i suh, nebo vedro, ali sve ima onu čistu oštrinu kao u danima pune zime… Priroda, ogoljena, izgleda još prostranijom, a pašnjaci su prekriveni tek malenom travisom povijenom od zimskih vjetrova… Na pašnjacima ovce traže malo hrane a i sunca koje polako izlazi… I one se zbijaju jedna uz drugu jer je i njima hladno i bleje dižući gubice i gledajući sunce kao da bi mu htjeli reći:”Dođi brzo, hladno je!” … Teren je valovit, što biva sve izrazitijim… Pravi brežuljkasti kraj… Tu ima travnatih i rebrastih kotlina, dolina i bregova.. Cestsa prolazi posred njih i kreće prema jugoistoku.Marija je na jednom sivom magarčiću… sva ovijena u teški ogrtač. Sprijeda pred sedlom je jedno oruđe , a ozgor kovčežić s najpotrebnijim stvarima.Josip hoda sa strane držeći uzdu… “Jesi sli umorna?”… pita češće. Marija ga gleda smiješeći se i govori: “Ne”… Treći put nadodaje: “Trebao bi većma biti umoran ti koji hodaš.””Oh! ja! Za me je ništa. Mislim… da sam mogao naći kojeg drugog magarca… da ti je moglo biti udobnije, a i prije bismo stigle… Ali baš ga nisam mogao naći… Svima je dada potrebna jahaća živina… Ali, hrabro! Skoro smo u Betlehemu…

Preko ovog brda je Efrata.” Šute. Djevica, kad ne govori, izgleda da se sabire u unutarnoj molitvi. Smiješi se blagim smiješkom na neku svoju misao i ako gleda mnoštvo čini se da ga ne vidi za ono… što ono stvarno jest: muža, ženu, starca, pastira, bogotaša, siromaha…nego za ono što Ona samo vidi… “Je li ti je hladno?” pita Josip, jer vjetar se diže….”Ne, hvala.” Ali Josip kao da ne vjeruje.

Dotakne joj noge koje vise sa strane magarčića, noge obuvene u sandale koje se jedva vide ispod duge haljine, i mora da je osjetio kako su hladne, jer strese glavom i uzme pokrivač koji je imao pod remenom preko ramena i obavije noge Marijine prostirući ga također i nad krilo, tako da joj ruke budu tople pod njim i ogrtačem. Susretnu jednog pasira, koji je sa svojim stadom sjekao put prelazeći na pašu s desne na lijevu stranu. Josip se sagne da mu nešto kaže. Pastir potvrdi.

Josip uzme magarčića i povuče ga za stadom na pašnjak. Pastir izvadi iz torber jednu priprostu zdjelu i pomuze jednu debelu ovcu s nabreknutim dojkama i dade zdjelu Josipu koji je ponudi Mariji.”Bog vas blagoslovio obojicu” reče Marija “Tebe zbog tvoje ljubavi, a tebe zbog tvoje dobrote. Molit ću za tebe.” “Dolazite li iz daleka?…..”Iz Nazareta” odgovara Josip. “A idete?”…..”U Betlehem.” “Dugi put za ženu u takvom stanju. Je li ti to žena?”…..”Moja žena.” “Imate li kod koga odsjesti?” ……”Ne.” “Ružna stvar. Betlehem je pun ljudi koji su došli sa svih strana da se popišu ili da se drugamo otiđu popisati. Ne znam da li ćete naći konak. Poznaješ li mjesto? “Ne mnogo…”E, pa dobro, ja ću te naputiti, za Nju ( i pokaže na Mariju).

Tražite gostionicu. Bit će puna. No, to vam kažem zato, da vam služi za putokaz. Ona je na jednom trgu – najvećem. Tamo ćete stići idući ovom glavnom cestom. Ne možete pogriješiti. Pred njom je izvor, a prostrana je i niska s velikim ulazinim vratima. Bit će sve puno. Ali ako ne nađete ništa u gostionici i po kućama, zaobiđite iza gostionice… prema polju. Tamo u brdu su staje, koje više puta posluže trgovcima što idu za Jweruzalem da unjih smjeste životinje kad ne nađu mjesta u gostionici. Štale, znate, u brdu: vlažne, hladne i bez vrata. Ali su uvijek neko sklonište, jer žena… ne može ostati na putu. Možda tu nađe moje mjesto … sijena za spavanje i za magarca. I neka vas Bog tamo doprati.” “I Bog neka ti poda radost”… odgovri Marija. Josip međutim odgovri: “Mir bio s tobom!”Ponovno krenu cestom. S ruba koji su prešli ukaže se pred njima jedna prostrana udolina. U kotlini, gle gore i dolje, po glagim obroncima koji je okružuju…. rasijane kuće i kuće… To je Betlehem!