Sretan Uskrs!

Dragi župljani i dragi prijatelji.

Evo još jednog Uskrsa, posebnog Uskrsa u posebni okolnostima. Još su nam u sjećanju od prošle godine, masovnih ispovijedi, križnih putova, blagoslova grančica, pranja nogu, čegrtaljki, ljubljana križa… Žalosni, utučeni i razočarani što nas je pandemija koronavirusa bacila, kako mladi kažu, u bed. Zatečeni nemogućnošću slavljenja svetih misa na Uskrs, sudjelovnja u obredima Velikog Tjedna, razočarani što nije bilo tradicionalnog uskrsnog blagoslova jela. Možda smo još pod dojmom Božića i radosnih trenutaka dolaska Sina Božjega među nas. Nekako nam se više sviđa ugođaj malog tek rođenog Isusa, toplina betlehemske štalice, obiteljskog ozračja, nego se susretati sa izmučenim, izranjenim i u strašnim mukama popljuvanim Sinom Božjim. Strašni događaj Velikog Petka jednostavno nam ne leži. Toliko li se puta pitamo: ZAŠTO? Nisi li Gospodine mogao drugačije osmisliti naše spasenje?

Odgovor poput mnogih dosadašnjih: “Toliko sam te volio da sam bio spreman za tebe podnijeti muku i patnju križnog puta samo da ti pokažem koliko te volim.” Mi bi možda htjeli neki drugačiji odgovor. Tko zna? Dragi župljani, prijatelji i svi vi do kojih ovo dođe.  Blagdan Uskrsa je svake nedjelje.  Isus svake nedjelje i blagdana u svetoj misi pod prilikama kruha i vina dolazi među nas. Da, svake nedjelje i blagdana i svake svete mise.  Jesmo li mi to zaboravili? Jesmo li se upitali koliko smo nedjeljnih i blagdanskih svetih misa propustili? Jesmo li se upitali što sam mogao učiniti a nisam učinio? Jesam li svjestan da se propušteno vrijeme i propušteni događaji više nikada neće vratiti? Drugog puta u našem životu nema. I nama je proći trnovim putem vlastitog križnog puta očekujući i nadajući se uskrsnuću. Svaki drugačiji životni put bio bi lažni put koji nas ne bi nikamo doveo. Put Isusa Krista je jedini ispravni i sigurni put koji nas vodi u vječnost. Neka nam na putu prema vlastitom uskrsnuću Isusovo Uskrsnuće budi poticaj da smo se dobro odlučili. Svima neka bude radostan i blagoslovljen Uskrs