14. svibnja – Dan molitve, posta i djela ljubavi

14. svibnja – Dan molitve, posta i djela ljubavi kao vapaj Bogu u zaustavljanju pandemije

Draga braćo i sestre Kristovi vjernici i svi ljudi dobre volje!

Pandemija koronavirusa kroz nekoliko mjeseci promijenila je živote ljudi diljem svijeta. Dok se zdravstveni sustavi svih država svijeta bore s ovom nepredvidivom bolešću, mnogi zaraženi su joj nažalost podlegli. Osim toga, kriza koja nakon svega ovoga neminovno slijedi, dovodi u opasnost krajnjeg siromaštva brojne obitelji i pojedince, kako u svijetu, tako i u našoj domovini.

U Hrvatskoj se situacija iz dana u dan popravlja. Na tome smo Bogu neizmjerno zahvalni. Međutim, prijetnje nisu nestale, osobito ne u našoj Splitsko-dalmatinskoj županiji. Svakodnevno od naših epidemiologa i ljudi koji su najdirektnije uključeni u borbu protiv ove pošasti i dalje čujemo upozorenja i upute.

Papinsko vijeće za međureligijski dijalog poziva vjernike svih religija i sve ljude dobre volje da se na duhovan način pridruže Danu molitve, posta i djela ljubavi koji bi se obilježio u četvrtak, 14. svibnja 2020. god., kako bi zamolili s Neba pomoć čovječanstvu da prebrodi ovu pandemiju. Ovo papinsko vijeće time se odazvalo inicijativi Visokog odbora za ljudsko bratstvo i apelu koji je uputio papa Franjo u nedjelju 3. svibnja ove godine.

Braćo i sestre! Vjerujem da ste i u ovom vremenu pandemije molili Svemogućega Boga za bolesne, preminule i one koje je obuzeo osjećaj beznađa kao i za sve liječnike, medicinsko osoblje i sve službe koje se brinu o građanima. No, naša molitva na te nakane ne smije prestati. Pridružujući se ovoj plemenitoj inicijativi, pozivam sve svećenike, redovnike i redovnice te sve Kristove vjernike i ljude dobre volje u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji da u četvrtak, 14. svibnja 2020. god., na prikladan način mole, poste i čine djela ljubavi kao prinos Bogu da oslobodi svijet od ove nesreće i skrati dane njezina djelovanja. Budući da se nalazimo u Marijinom mjesecu svibnju, predlažem da osobno molimo krunicu na ovu nakanu.

Neka ova naša molitva i žrtva uistinu isprosi od Milosrdnog Oca dane mira i zdravlja, a nama samima bude na duhovnu korist i izgradnju!

Mons. Marin Barišić, nadbiskup