Osvrt na proslavu našeg zaštitnika sv. Ivana Krstitelja

Za svetkovinu Svetog Ivana Krstitelja u ovoj specifičnoj godini pripremali smo se na poseban način. Uz devetnicu poseban naglasak je stavljen na trodnevnicu koju je predvodio prof. dr. don Ivica Žižić koji je u svojim homilijama povezivao život Isusa Krista i Ivana Krstitelja. Naglašavao je važnost imena. Ove godine nismo pozivali zborove iz drugih župa ni propovjednike radi epidemiološke situacije. Na dan svetkovine slavili smo pet svetih misa: za hodočasnike; bolesne; djecu, majke u blagoslovljenom stanju; obitelji s blagoslovom za bolesne, djecu, majke i obitelji. Svete mise slavili su prof. don Ivica dr. Žižić, župnik don Ivan Simunić i župnik iz Srinjina don Ante Delić. Svečanu blagdansku svetu misu slavio je prof. dr. don Ivan Bodrožić koji je u svojoj homiliji razmišljao što bi nama rekao Ivan koji je živio prije 2000 godina. Zapitao se o njegovom suživotu sa životinjama u pustinji – a mi danas s kućnim ljubimcima u svojim stanovima. Napomenuo je i Ivanovo odijevanje te odijevanje današnje mladeži koja kupuje rasparane traperice, a Ivan je imao devinu kožu. Razmišljao je i o Božjim zapovijedima koje krase našu crkvu – jesu li aktualne i mogu li usrećiti današnjeg čovjeka. Homiliju prof. Bodrožića tiskat ćemo u župnom listu. Na kraju svete mise bila je i procesija oko crkve. Narod je ostao na trgu, a župnik, ministranti i mladići, koji igraju za našu župu u Katoličkoj ligi, prošli su oko crkve s kipom sv. Ivana. Zastali smo na ulazu gdje je prof. Bodrožić udijelio svečani blagoslov puku. Poslije svete mise tradicionalno su vrata centra bila otvorena, a vodeći računa o opasnosti zaraze te poštujući socijalnu distancu bio je skromni domjenak. Na svim svetim misama se pjevalo, najviše pučki, a to je animirala č. s. Karmela. Na samu svetkovinu Svetog Ivana Krstitelja bili su svi pjevači sa svojim voditeljima, Marko Šimić – voditelj zbora mladih, Kristina Savarin – voditeljica malog zbora i Marko Čupić – voditelj velikog zbora. Toliki broj svetih misa pokazao se jako dobrim jer ljudi su osjetljivi na svoje zdravlje, stoga su se lijepo rasporedili na svim svetim misama. Sve na veću slavu Božju uz zagovor našeg zaštitnika sv. Ivana Krstitelja!