MALE RIJEČI

MALE RIJEČI – Dogovorili se srce, um i jezik da ne govore više male riječi.  Srce reče: Male me riječi opterećuju; raznježe me. Srce danas mora biti tvrdo.  Um doda: Velike misli, izreke, ideje: to je ono pravo! Malim se riječima samo trati vrijeme!  Jezik reče: Ja sam se specijalizirao samo za stručne izraze, strane riječi i velike govore. Fućkam ja na nekakve male riječi!  I tako je srce jeziku dostavljalo samo tvrde riječi, um je dodavao samo mudre i jezik je držao velike govore. Preko usana nije prošla niti jedna mala riječ. Ovim savezom svijet je postajao tužniji, hladniji, isprazniji. No, još su postojali ljudi koji su se krišom prisjećali malih riječi. Bile su im drage i žalostilo ih što ih s vremenom sve više zaboravljaju. Bilo ih je strah da će ih netko ismijati, ako ih upotrijebe. Kadli jednoga dana neviđenom snagom navru male riječi: od usta do usta, od glave do glave, od srca do srca. I svijet posta opet radostan.

 

Samo se cjelovito može voljeti
Samo se cjelovito može voljeti, samo se cjelovito može razumjeti i živjeti i zato se odlučivati. Oscar Wilde je napisao zanimljivu rečenicu: “Važnije je da se netko raduje cvatu ruže, nego da njezine korijene stavi pod mikroskop.“ Time što znamo koji je sastav ruže i njezinog stabalca nismo saznali što je ruža, zašto je dragocjena, zašto je sadimo, stavljamo na stol i oltare. Tek kad se zagledamo u ružin cvat, omirišemo njezin miris, zagledamo u njezine boje, dodirnemo nježnost njezinih latica, zagledamo se u tajnovitost i intimu njezine čaške, postajemo svjesni da se radi o svestranom biću, koje je Bog stavio pred čovjeka da bi lakše prepoznao Božje znakove i Božju prisutnost na zemlji. Sve na zemlji nosi naime dah Svemogućega. Sve je na zemlji kao miljokaz da ideš ususret Bogu i da ga tu susrećeš. Nemoguće je ići trijezan i otvorenih očiju zemljom, nemoguće je biti dobar čovjek i otvorena srca a ne susresti Stvoritelja.

 

Tri stvari!

Tri stvari u životu, koje jednom kada odu, nikad se ne vraćaju: vrijeme, riječi, prilike. Tri stvari u životu, koje mogu uništiti osobu: ljutnja, ponos, izostanak opraštanja. Tri stvari u životu, koje ne bi smio nitko izgubiti: nadu, mir, poštenje. Tri stvari u životu, koje su najvrijednije: ljubav, obitelj i prijatelji, ljubaznost. Tri stvari u životu, koje nikada nisu izvjesne: sreća, uspjeh, snovi-želje. Tri stvari u životu, koje čine osobu: odanost, iskrenost, ustrajan rad. Tri stvari u životu, koje su uistinu stalne: Otac – Sin – Duh Sveti. Ja molim Gospodina da Vas blagoslovi, da Vas vodi i štiti na vašem putu. Božja ljubav je uvijek s Vama, Božja obećanja su istinita. I kada Bogu daš sve svoje pouzdanje. Znaj da će se Bog pobrinuti za Tebe!

 

Tri Sokratova cijedila Neki je čovjek došao mudrom Sokratu. Slušaj, moram ti ispričati kako je tvoj prijatelj…

– Stani! prekine ga filozof

– Jesi li ono što mi kaniš reći procijedio kroz tri cjedila?

– Tri cjedila? – začudi se čovjek.

–   Da, prijatelju moj, tri cjedila!

–   Prvo je cjedilo istine. Jesi li provjerio je li ono što mi želiš ispričati istinito?

– Nisam, čuo sam da ljudi o tome govore…

– Pa dobro prijatelju, sigurno si onda to procijedio kroz drugo cjedilo a to je cjedilo dobrote. Ima li što dobro u onome što mi želiš ispričati, makar i nije sigurno je li sve istinito?

–  Ne  – odgovori čovjek, oklijevajući – ne radi se ni o čemu dobromu. Baš naprotiv…

– Hm! – prekine ga mudrac

– pokušajmo sada i s trećim cjedilom. Je li korisno to što mi želiš ispričati?

– Pa… nije baš!

– U redu – reče mudrac

– ako ono što mi želiš ispričati nije ni istinito, ni dobro, ni korisno onda to lijepo zaboravi i ne brini se o tome kao što se ni ja ne brinem!

 

MOLITVA ZA OSLOBOĐENJE OD OVISNOSTIGospodine, oslobodi ih od ovisnosti (droge, alkohola, duhana, bluda, interneta…). Pomozi im da shvate kako je sve počelo, da prihvate pogreške i da ih isprave. Molim TE u njihovo ime za oprost jer su drugima nanijeli bol, daj da ojačaju i krenu pravim putem. A ti budi njihova sigurnost i daj da sav mir pronalaze u tebi. Neka padovi ostanu iza njih, otvori ih za povjerenje i ljubav… Ozdravi ih, smiluj im se… Slava Ocu…